Wizyta patronażowa u pediatry
Wizyta patronażowa, to pierwsza po narodzeniu dziecka wizyta kontrolna u lekarza pediatry. Powinna się odbyć między 1 a 4 tygodniem życia noworodka, w gabinecie lekarskim lub w domu. Jest to bardzo ważna wizyta, podczas której lekarz ocenia rozwój dziecka i jego adaptację do życia pozapłodowego.
Podczas wizyty patronażowej lekarz na początku zbiera szczegółowy wywiad na temat ciąży, porodu i okresu okołoporodowego. Następnie ocenia stan zdrowia noworodka na podstawie takich badań jak:
- anatomiczna ocena ciała noworodka,
- pomiar obwodu i badanie główki,
- ocena wyglądu skóry,
- kontrola masy ciała,
- kontrola napięcia mięśniowego i odruchów pierwotnych,
- badanie brzucha,
- kontrola wzroku,
- osłuchanie płuc i pracy serca,
- badanie odruchów ssania,
Dodatkowo lekarz pediatra pyta rodziców o różne niepokojące objawy, jakie ewentualnie zauważyli u swojego dziecka, informuje o planie szczepień i ogólnych zasadach opieki lekarskiej nad dzieckiem. Jest to bardzo dobry moment na wszystkie pytania ze strony rodziców, dotyczące zdrowia i profilaktyki, oraz dbania o prawidłowy rozwój maluszka.
W momencie pojawienia się wątpliwości dotyczących zdrowia i rozwoju noworodka, pediatra może skierować go na dodatkowe badania i konsultacje u takich specjalistów jak: ortopeda dziecięcy, chirurg dziecięcy, nefrolog dziecięcy i inne.
Dzięki wizycie patronażowej jesteśmy w stanie nie tylko potwierdzić prawidłowy stan zdrowia i rozwój naszego noworodka, ale mamy też możliwość wczesnego wykrycia wad rozwojowych lub chorób wieku dziecięcego.
W Centrum Medycznym Supermed wizyty patronażowe przeprowadza: